Junior-NM bouldering, Stockholm

Slutresultaten för junior-NM i bouldering, 4-5 oktober 2014 i Stockholm.

Två av finalisterna, Anne Karina Wulf (Ungdom A damer) och Silvia Barrett (Ungdom B damer), deltog utom tävlan eftersom de tävlade för Tyskland respektive Storbritannien. De är därför inte med i resultatlistorna nedan.

Arrangör: Solna Klätterklubb
Plats: Klättercentret Telefonplan, Stockholm
Huvuddomare: Henrik Wåhlin
Ledbyggare: Hannes Platon, Robert Rundin, Daniella Ebler, Minna Almqvist, Jocke Berglund, Johanna Sörbom.

 

Juniorer, damer (födda 1995-1996)

  1. Katrin Amann (Sverige)
  2. Sara Engqvist (Sverige)
  3. Laura Schmidt Hansen (Danmark)
  4. Lova Rosenqvist (Sverige)
  5. Nelly Moen (Sverige)
  6. Natalie Strömsten (Sverige)
  7. Anitra Taskinen (Finland)
  8. Cecilie Dannerbo (Danmark)
  9. Moa Berglund (Sverige)
  10. Collin Sanja (Finland)

 

Juniorer, herrar (födda 1995-1996)

  1. Endre Sandø Evensen (Norge)
  2. Sami Koponen (Finland)
  3. Jakob Heber Norum (Norge)
  4. Rolf-Martin Bjørngaard (Norgee)
  5. Thomas Blaabjerg (Danmark)
  6. Elias Edvardsen (Danmark)
  7. Brage Birkelund Olsen (Norge)
  8. Markus Beck Lyhne (Danmark)
  9. Frederik Thulstrup (Danmark)
  10. Oscar Krumlinde (Sverige)
  11. Bertram Brandt Bertelsen (Danmark)
  12. Vincent Janvid (Sverige)
  13. Tomi Salo (Finland)
  14. Emil Abrahamsson (Sverige)
  15. Sebastian Flores (Sverige)
  16. Malte Åberg (Sverige)
  17. Mathis Kaern Berggren (Danmark)
  18. Noa Onoszko (Sverige)

 

Ungdom A, damer (födda 1997-1998)

  1. Kajsa Rosén (Sverige)
  2. Liv Gyldenborg (Danmark)
  3. Sunniva Eik Haave (Norge)
  4. Helmi Puustinen (Finland)
  5. Norea Marceau (Sverige)
  6. Caroline Laustsen (Danmark)
  7. Jonna Salmi (Finland)
  8. Martine Limstrand (Norge)
  9. Julia Rauman (Finland)

 

Ungdom A, herrar (födda 1997-1998)

  1. Hannes Puman (Sverige)
  2. Fredrik Serlachius (Sverige)
  3. Fabian Förander (Sverige)
  4. Sebastian Blychert (Sverige)
  5. Samuel Hammer (Finland)
  6. Jiri Kuusonen (Finland)
  7. Ola Laitinen (Finland)
  8. Hannes Friemann (Sverige)
  9. Erik Brink (Sverige)
  10. Johan Jensen (Danmark)
  11. Paul Blumenberg (Sverige)
  12. Felix Pedersen (Sverige)
  13. Filip Tenenbaum (Sverige)
  14. Lauri Vaaralahti (Finland)

 

Ungdom B, damer (födda 1999-2000)

  1. Freja Duncan (Sverige)
  2. Nea Herforth Baehr  (Danmark)
  3. Lisa-Mari Kvandahl (Norge)
  4. Ingrid Amundrud (Norge)
  5. Marie Aagaard Lauridsen (Danmark)
  6. Maja Hallgren (Sverige)
  7. Siri-Anna Roswall (Danmark)
  8. Trine Kjeldsen (Danmark)
  9. Camilla Sejerø Jensen (Danmark)
  10. Taya Xiiao Skaaning (Danmark)
  11. Josefine Krohn (Sverige)
  12. My Adsjö (Sverige)
  13. Moa Larsson (Sverige)

 

Ungdom B, herrar (födda 1999-2000)

  1. Leo Kjetil Bøe (Norge)
  2. Samuel Wingårdh (Sverige)
  3. Ymer Alber (Sverige)
  4. Oliver Sahl-Madsen (Danmark)
  5. Axel Carlson (Sverige)
  6. Felix Wadsten (Sverige)
  7. Nicolas Janvid (Sverige)
  8. Jens-Kristian Aasmundsen (Norge)
  9. Anton Nielsen (Danmark)
  10. Rasmus Cronlund (Sverige)
  11. Oskar Lindenfors (Sverige)
  12. Eric Ihre-Thomason (Sverige)
  13. Marcus Bohl (Sverige)
  14. Jonathan Cruz Berggren (Sverige)

 

Resultat final, junior-NM bouldering, Stockholm 2014

Resultat kval, junior-NM bouldering, Stockholm 2014

Samarbetspartners
svensk_antidoping framat
Annonser
Medlemsrabatter Skadehjälpsnätverket