Resultat JVM Arco 2019

Juniorernas VM avgjordes i klättermeckat Arco, Italien, den 22-31 augusti 2019. Sverige representerades av Elise Mannerstråle, Tua Jacobsson, Clara Blom Dandoy, Freja Duncan, Samuel Wingårdh, Ymer Alber, Carl-William Sandberg, Elliot Eriksson och Dennis Yakubenko

Herrar Junior lead (74 deltagare)

1. Shuta Tanaka, Japan
2. Sohta Amagasa, Japan
3. Alistair Duval, Frankrike
———————
30. Ymer Alber, Sverige

Herrar Junior boulder (86 deltagare)

1. Sohta Amagasa, Japan
2. Leo Favot, Frankrike
3. Nathan Martin, Frankrike
———————
6. Samuel Wingårdh, Sverige
33. Ymer Alber, Sverige
63. Carl-William Sandberg, Sverige

Herrar Junior speed (65 deltagare)

1. Sergey Rukin, Ryssland
2. Almaz Nagaev, Ryssland
3. Rahmad Adi Mulyono, Indonesien
———————
51. Carl-William Sandberg, Sverige
65. Ymer Alber, Sverige

Damer Junior lead (51 deltagare)

1. Laura Rogora, Italien
2. Nolwenn Arc, Frankrike
3. Brooke Raboutou, Usa
———————
37. Freja Duncan, Sverige

Damer Junior boulder (51 deltagare)

1. Laura Rogora, Italien
2. Natalia Grossman, Usa
3. Lucia Dörffel, Tyskland
———————
37. Freja Duncan, Sverige

Damer Junior speed (51 deltagare)

1. Elena Remizova, Ryssland
2. Alejandra Contreras, Chile
3. Aleksandra Kalucka, Polen
———————
33. Freja Duncan, Sverige

Damer Ungdom A lead (72 deltagare)

1. Nika Potapova, Ukraina 
2. Natsumi Hirano, Japan
3. Luce Douady, Frankrike
———————
65. Tua Jacobsson, Sverige

Damer Ungdom A boulder (73 deltagare)

1. Elena Remizova, Ryssland
2. Alejandra Contreras, Chile
3. Aleksandra Kalucka, Polen
———————
63. Tua Jacobsson, Sverige
73. Clara Blom Dandoy, Sverige

Damer Ungdom A speed (57 deltagare)

1. Emma Hunt, Usa
2. Kiara Pellicane-Hart, Usa
3. Anna Calanca, Italien
———————
55. Freja Duncan, Sverige

Herrar Ungdom B lead (77 deltagare)

1. Junta Sekiguchi, Japan
2. Haruki Uemura, Japan
3. Satone Yoshida, Japan
———————
63. Elliot Eriksson, Sverige
66. Dennis Yakubenko, Sverige

Herrar Ungdom B boulder (74 deltagare)

1. Nichol Tomas, Thailand
2. Junta Sekiguchi, Japan
3. Edvards Gruzitis, Lettland
———————
58. Elliot Eriksson, Sverige

Damer Ungdom B lead (85 deltagare)

1. Oriane Bertone, Frankrike
2. Hana Koike, Japan
3. Aleksandra Totkova, Bulgarien
———————
51. Elise Mannerstråle, Sverige

Damer Ungdom B boulder (77 deltagare)

1. Oriane Bertone, Frankrike
2. Ryu Nakagawa, Japan
3. Hana Koike, Japan
———————
77. Elise Mannerstråle, Sverige

Samarbetspartners
trygga_idrottmiljoer framat
Annonser
Hvilan utbildning Klättring i Kebnekaise Medlemsrabatter Skadehjälpsnätverket