Svenska framgångar på NM Boulder

I helgen samlades 180 aktiva tillsammans med coacher och föräldrar i Helsingfors för årets Nordiska Mästerskap i Bouldering. Sverige åkte dit med en stor trupp på 35 aktiva tillsammans med ett antal coacher och vi fick med oss ett antal medaljer hem.

Boulderkeskus Espoo Foto Rami Valonen
Boulderkeskus Espoo Foto Rami Valonen

Det blev tillslut en hård kamp i alla klasser där många svenskar placerade sig långt fram i resultatlistan. Lite stolpe ut i några fall men riktigt bra kämpat av våra atleter!

Boulderkeskus Espoo Foto Rami Valonen

Under tävlingen så tävlade juniorer och senior i en variant av en kombinerad klass, detta kommer komma igen under flera NM. Det är inget nytt för juniorerna som ofta brukar vara med på andra nationella seniortävlingar.

Närmast väntar nu nästa Nordiska Mästerkskap som blir Lead. Det arrangeras den 9-10 november i Malmö och ni kommer kunna följa den tävlingen via förbundets youtube!

Resultat Senior – damer

1. Sunniva Haava, Norge
2. Linda Sjödin, Sverige
3. Roosa Huhtikorpi, Finland
———————
6. Johanna Sörbom, Sverige
14. Alexandra Gullberg, Sverige
21. Johanna Günter, Sverige

Boulderkeskus Espoo Foto Rami Valonen
Resultat Senior – herrar

1. Andy Gullsten, Finland
2. Ymer Alber, Sverige
3. Thilo Schröter, Norge
———————
4. Samuel Wingårdh, Sverige
6. Fredrik Serlachius, Sverige
14. Åke Rosén, Sverige

Boulderkeskus Espoo Foto Rami Valonen
Resultat Junior – herrar

1. Ymer Alber, Sverige
2. Samuel Wingårdh, Sverige
3. Anton Y. Nielsen, Danmark
———————
8. Olof Morsing, Sverige
10. Johan Käller, Sverige
12. Carl-William Sandberg, Sverige
16. Robin Rosenbland, Sverige

Boulderkeskus Espoo Foto Rami Valonen

Resultat Junior – damer

1. Regine Storå, Norge
2. Pernille Seter, Norge
3. Isabella Nyhuus, Danmark
———————
5. Alexandra Gullberg, Sverige
6. Johanna Günter, Sverige

Boulderkeskus Espoo Foto Rami Valonen

Resultat Youth A – damer

1. Laura Loikas, Finland
2. Sofie Asterling, Sverige
3. Ingrid Kindlihagen, Norge
———————
13. Clara Blom Dandoy, Sverige
14. Tua Jacobsson, Sverige

Boulderkeskus Espoo Foto Rami Valonen
Resultat Youth A – herrar

1. Tuukka Simonen, Finland
2. Truls Mikaelsen, Norge
3. Tobias Reidel, Norge
———————
5. Jack Lindvall, Sverige
13. Ludvig Hult, Sverige
14. Alex Rosenthal, Sverige
16. Gustaf Sonesson, Sverige
19. Max Claesson, Sverige

Boulderkeskus Espoo Foto Rami Valonen

Resultat Youth B – damer

1. Edel Lemvik, Norge
2. Sunniva Ovre-Eide, Norge
3. Anne Hjort Alstrup, Norge
———————
6. Elise Mannerstråle, Sverige
12. Leia Norell, Sverige
14. Livia Ståhl, Sverige
20. Linda Asterling, Sverige
26. Nora Elmberg Ståhl, Sverige
31. Meja Gullberg, Sverige

Resultat Youth B – herrar

1. Teodor Kirkeboe, Norge
2. Tomas Kaartinen, Finland
3. Magnus Hjorth Sierslev, Danmark
———————
5. Erik Strandqvist, Sverige
9. Elliot Eriksson, Sverige
12. Dennis Yakubenko, Sverige
22. Ruben Blom Karlsson, Sverige

Samarbetspartners
trygga_idrottmiljoer framat
Annonser
Hvilan utbildning Klättring i Kebnekaise Medlemsrabatter Skadehjälpsnätverket