Resultat SM/JSM Lead Eskilstuna 2019

Alexandra Gullberg, Kvibergs KK, och Ymer Alber, Solna KK, tog hem varsitt SM-guld när Lead SM avgjordes med Eskilstuna KK som arrangör.

Foto Eskilstuna KK/Roger Karlsson

Se fullständiga resultat nedanför.

Seniorer damer
1 Alexandra Gullberg Kvibergs KK
2 Hanna Wegbrant Eskilstuna KK
3 Caroline Brekkan Uppsala KK
4 Johanna Günther Skånes KK
5 Moa Berglund Eskilstuna KK
6 Linda Carlsson Eskilstuna KK

Seniorer herrar
1 Ymer Alber Solna KK
2 Samuel Wingårdh Solna KK
3 Olof Morsing Kvibergs KK
4 Fabian Förander Solna KK
5 Nicolas Peyrard Janvid Nacka Värmdö KK
6 Björn Nilsson Eskilstuna KK

Juniorer pojkar
1 Carl-William Sandberg Eskilstuna KK
2 Albin Johansson Jönköpings KK
3 Johan Käller Kvibergs KK

Youth A flickor
1 Sofie Asterling Kvibers KK
2 Tua Jacobsson Nacka Värmdö KK
3 Clara Blom Dandoy Solna KK
4 Jenny Leandersson Västkustens SKK

Youth A pojkar
1 Ludvig Hult Solna KK
2 Gustaf Sonesson Kvibergs KK
3 Alex Rosenthal Nacka Värmdö KK
4 Malakai O’Connor Solna KK
5 Leon Von Gyllenpalm Solna KK
6 Simon Buckard Nacka Värmdö KK
7 Simon Bergman Solna KK
8 Anton Yakubenko Solna KK
9 Joar Ricciuti Enköpings KK
10 Jack Lindvall Solna KK

Youth B flickor
1 Elise Mannerstråle Solna KK
2 Leia Norell Solna KK
3 Ellen Kall Jönköpings KK
4 Linda Asterling Kvibergs KK
5 Livia Ståhl Enköpings KK
6 Lo Karlsson Kvibergs KK
7 Nora Elmberg Ståhl Kvibergs KK
8 Meja Gullberg Kvibergs KK
9 Tea Nelson Jönköpings KK
10 Laura Von Zeipel Nacka Värmdö KK
11 Ida Ekdahl Westberg Eskilstuna KK

Youth B pojkar
1 Elliot Eriksson Nacka Värmdö KK
2 Albin Meyer Enköpings KK
3 Dennis Yakubenko Solna KK
4 Emil Jahrsten Kvibergs KK
5 Ruben Blom Karlsson Solna KK
6 Simon MacDonald Österbacka Eskilstuna KK
7 Elliot MacDonald Eskilstuna KK
8 Jonah Fassbender Eskilstuna KK
9 Johan From Solna KK
10 David Palesjö Eskilstuna KK

Kids flickor
1 Lujza Török Solna KK
2 Nathalie Vandsalu Solna KK
3 Tuva Lagerstedt Kvibergs KK
4 Boel Jenaker Uppsala KK
5 Lucie Quinon Skåne KK
6 Alice Röst Kvibergs KK
7 Uma Kruse Een Kvibergs KK
8 Hedda Norell Solna KK
9 Agnes Sonesson Kvibergs KK
10 Tura Sandersnäs Kvibergs KK
11 Lo Sköld Åre KK
12 Izabelle Björkman Örebro KK
13 Astrid Jacobson Eskilstuna KK
14 Molly Nilsson Cebula Eskilstuna KK

Kids pojkar
1 Gabriel Kern Solna KK
2 Simon Borgh Nacka Värmdö KK
3 Linus Qvarnström Skånes KK
4 Knut Appell Nacka Värmdö KK
5 Bruno Leander Örebro KK
6 Audun Sandgren Massih Nacka Värmdö KK
7 Gustav Zettervall Billingens KK
8 Janis Fassbender Eskilstuna KK
9 Francis MacDonald Eskilstuna KK
10 Vidar Forsum Eskilstuna KK

Samarbetspartners
trygga_idrottmiljoer framat
Annonser
Hvilan utbildning Klättring i Kebnekaise Medlemsrabatter Skadehjälpsnätverket