Tuffa problem i Nordiska Mästerskapen

Det var ett fullt program med tuffa problem som väntade de cirka 150 klättrarna som ställde upp i årets Nordiska Mästerskap i bouldering.

Bison Boulders och Danska Klätterförbundet stod som arrangörer för ett NM som blivit uppskjutet och flyttat flera gånger pga pandemin. När det äntligen kunde genomföras var det med ett tajt tidsschema där alla utom senior & juniorklassen fick köra kval och final på samma dag.

Den på pappret historiskt stora svenska truppen blev något bantat dagarna in mot NM pga avhopp, främst i seniorklassen. Tillslut blev det ändå en trupp på 35 svenska klättrare på startlinjen.

Placeringsmässigt blev det i år inga svenskar allra högst upp på pallen men därimot lyckades den svenska truppen ta hem tre silver och två brons och många, många värdefulla erfarenheter.

Thea Novak på väg att toppa i finalen

Nordiska Mästerskapen i Bouldering, Danmark, 6-7 augusti 2021

OBS! Detta är preliminära resultat, vi väntar på de officiella

Senior & Junior Herrar
1. Anthony Gullsten, Finland
2. Hannes Puman
3. Fredrik Serlachius

———-
11. Emil Abrahamsson
13. Fabian Förander
23. Ludvig Hult (Junior)
26. Jack Lindvall (Junior)
26. Gustaf Sonesson (Junior)
33. Frank H Kindbom (Junior)
34. Alexander Ristinmaa (Junior)
36. Johanna Wadenbäck
40. Noam Rydell (Junior)

Senior & Junior Damer
1. Sunniva E. Haave, Norge
2. Ingrid Kindilhagen, Norge
3. Hannah Midtboe, Norge
———-
11. Linda Jakobsson (Junior)
15. Johanna Günther
19. Maja Jakobsso
20. Clara B Dandoy (Junior)
23. Tua Jakobsson (Junior)

Ungdom A pojkar
1. Per R Caspersen, Norge
2. Magnus S H Sierslev, Danmark
3. Teodor Kirkebo, Norge
———-
6. Elliot Eriksson
10. Albin Meyer
14. Ruben B Carlsson
16. Dennis Yakubenko
25. Anton Ristinmaa

Ungdom A flickor
1. Sunniva E. Haave, Norge
2. Ingrid Kindilhagen, Norge
3. Thea Novak
———-
12. Linda Asterling
14. Leia Norell
15. Laura V Zeipel
16. Livia Ståhl
24. Meja Gullberg

Ungdom B pojkar
1. Hugo Talvisalmi, Finland
2. Gabriel Kern
3. Sverre O S Blixt, Norge
———-
4. Filip Thuresson
10. Simon Borgh
13. Bruno Leander

Ungdom B flickor
1. Clara Stricker, Danmark
2. Nathalie Vendsalu
3. Rosa Arnold, Finland
———-
5. Sofia Ramstedt
15. Astrid Muth
18. Nova Westerfors

Samarbetspartners
lkab framat
Annonser
Klättring i Kebnekaise Ski upp Medlemsrabatter Skadehjälpsnätverket